Jak ciekawie spędzić czas z dzieckiem na zewnątrz

Wielkimi krokami zbliża się lato, co za tym idzie – ciepłe dni, czyli czas, kiedy dzieci uwielbiają bawić się na dworze.  Przedstawimy Wam klasyczne zabawy, ale także innowacyjne formy rozrywki pod gołym niebem. Czy tradycyjna skakanka odeszła do lamusa? A może wyparły ją drony albo auta elektryczne dla dzieci?

Zabawy niezawodne od lat

Czy pamiętasz swoje dzieciństwo i zabawy na podwórku? Skakanka, guma, a nawet trzepak – czy dzieci wciąż się tak bawią? Owszem! Dzieci posiadają nieposkromione ilości energii, zatem każda zabawa, która wymaga aktywności i ruchu, cieszy się dużą popularnością. Może w tym właśnie tkwi sekret ponadczasowości skakanki? Wśród tradycyjnych zabaw, które rodzice na pewno pamiętają ze swojego dzieciństwa są także:

 • podchody – można je zorganizować bez żadnych wydatków. Niosą one z sobą wiele korzyści – rozwijają zdolność logicznego myślenia, a także wyobraźnię dziecka.
 • Hula-hop jest szczególnie lubiane przez dziewczynki.
 • Gra w klasy – tutaj wystarczy tylko pudełko kredy, a przecież poprzez tą zabawę można usprawnić naukę liczenia!
 • Zabawa w chowanego – dzieci uwielbiają urządzać tą zabawę nawet w mieszkaniach, a co dopiero na zewnątrz, kiedy mają tak wiele przestrzeni i kryjówek!
 • Puszczanie latawca to atrakcja nie tylko dla dzieci! Starsze pociechy mogą robić to same, a tym młodszym, na pewno ogromną radość sprawi oglądanie fruwającego latawca.

Nowoczesne formy zabawy

Z upływem czasu pojawiają się nowe atrakcje dla dzieci. Mali chłopcy i dziewczynki coraz bardziej stają się podatni na rozwój technologiczny. Nowe zabawki są często zaskakującymi rozwiązaniami technicznymi. Wśród nich są np. quady elektryczne dla dzieci czy też motorki na akumulator. Odpowiedź na pytanie skąd wziął się trend na takie zabawki jest prosta! Czy Twoje dziecko też uwielbia siadać przed kierownicą i udawać, że właśnie wyjeżdża w miasto? Taka fascynacja samochodami dotyczy szczególnie chłopców, ale i dziewczynki bardzo cieszą się z możliwości przejażdżki elektrycznym samochodem. Innymi nowoczesnymi, przeznaczonymi na zewnątrz zabawkami są:

 • drony – dzisiaj poniekąd zastępują samoloty na pilota. Przeznaczone są raczej dla starszych dzieci. Warto pamiętać, że taka atrakcja również wpływa na rozwój dziecka. Uczy ona koncentracji i skupienia oraz wypracowuje precyzję i wyczucie. Co ciekawe, niektóre modele wyposażone są w kamerki, dzięki czemu można nagrać ładną okolicę, a także całą zabawę z lotu ptaka.
 • elektryczne deskorolki – od roku wzrasta ich popularność w Polsce. Jazda na elektrycznej deskorolce, to zdecydowanie zabawa dla starszych chłopców. Często nawet dorośli mają problem z utrzymaniem równowagi na takiej deskorolce.

Park rozrywki w domu – czy to możliwe?

Tak! Coraz częściej w ofercie sklepów, marketów, ale także prywatnych firm można znaleźć gotowe place zabaw do zamontowania w swoim ogródku. To jednak większy wydatek, więc nie każdy może sobie pozwolić na takie rozwiązanie. Co zatem zrobić, aby tańszym kosztem zorganizować w ogródku miejsce zabaw dla dzieci? Oto kilka propozycji!

 • Hamak – to naprawdę niewielki koszt, a ile radości! Przy odpowiednim wyborze, z hamaka będą mogły korzystać nie tylko dzieci, ale także rodzice. Upewnij się tylko, że w Twoim ogródku znajdują dwa, odpowiednio od siebie oddalone drzewa.
 • Huśtawka – ponadczasowa i uwielbiania przez dzieci. Jeśli posiadasz w domu gruby sznur lub łańcuch, drewnianą deseczkę, a także odpowiednie narzędzia, możesz zrobić ją sam. W Internecie znajdziesz wiele pomysłów na huśtawkę DIY. Pamiętaj jednak, aby szczególnie zadbać o bezpieczeństwo Twojego dziecka na huśtawce
 • Trampolina – to nieco większy wydatek, jednak naprawdę wart swojej ceny. To idealne rozwiązanie na upust dziecięcej energii… i nie tylko dziecięcej! Na trampolinach o odpowiedniej wytrzymałości, mogą skakać także dorośli.
 • Basen – w upalne dni, będzie zbawienny! Niezalenie od wieku, dzieci uwielbiają pluskać się w wodzie. Cena basenów uzależniona jest od ich wielkości. Decydując się na nieco większy basen, sprawisz radość całej rodzinie.

 

Istnieje wiele pomysłów na zabawy na dworze. Tak naprawdę, to jak spędzimy z pociechami czas na zewnątrz, zależy tylko od naszej kreatywności. Warto zatem oderwać swoją pociechę od zabawek, a szczególnie od komputera i wyjść na dwór. Wakacje to idealny czas, aby cieszyć się razem piękną pogodą!