Kasza gryczana czy jaglana – porównujemy właściwości odżywcze obydwu tych produktów

Jedną z najpopularniejszych kasz, jakie wykorzystujemy do przygotowywania potraw jest kasza gryczana prażona. Najczęściej wybieramy ją z uwagi na znakomite walory smakowe. Można ją spożywać jak dodatek do mięs lub przygotować z niej odrębne danie. Jednakże coraz częściej Polacy sięgają także po kaszę jaglaną, która staje się zamiennikiem ziemniaków. Sprawdźmy, jakie właściwości odżywcze zawierają obydwa te produkty!

Kasza gryczana – co czyni ją wyjątkową?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kasza gryczana zawiera duże pokłady dobrze przyswajalnego białka. Ten składnik odżywczy znajdujący się w kaszy gryczanej, jest także bogaty w unikalne aminokwasy, których nasz organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. Mowa tutaj o lizynie i tryptofenie, których niedobór może prowadzić do zaniku mięśni oraz odwapnienia kości. Produkt ten nie zawiera glutenu, tak więc będzie idealnym zamiennikiem ziemniaków, dla osób będących na diecie. Wiele osób zastanawia się ile kosztuje kasza gryczana. 1 kg tego produktu mieści się w przedziale cenowym od 6-12 zł. Jest to więc stosunkowo niewielka kwota jaką należy zapłacić za liczne składniki odżywcze zawarte w tym produkcie.

Kasza jaglana – czym się wyróżnia?

Kasza jaglana ekspandowana nie zawiera glutenu, dzięki czemu mogą ją spożywać osoby będące na diecie pozbawionej tego składnika. Dodatkowo warto wiedzieć, że produkt ten jest lekkostrawny i posiada właściwości nieuczulające. Kasza jaglana zawiera niewielkie ilości skrobi, natomiast jest bogata w białko. Posiada najwyższą zawartość witamin B, B1, B2 oraz B3 spośród innych kasz dostępnych na rynku. Jest także cennym źródłem żelaza i miedzi. Cena kaszy jaglanej jest przystępna, gdyż za 1 kg tego produktu zapłacimy około 11 zł. Biorąc pod uwagę zawarte w niej składniki odżywcze, warto włączyć kaszę jaglaną do swojego jadłospisu.