Kupujemy buty trekkingowe dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Dzieci coraz częściej towarzyszą nam podczas wyjazdów i podróży. Miłością do sportu, oraz samych gór, warto zarażać je już od najmłodszych lat. Jeśli decydujemy się na trekking z dzieckiem, powinniśmy odpowiednio wcześniej zadbać o jego przygotowanie, inwestując w odpowiednie buty. Na co zwrócić uwagę wybierając i kupując buty górskie dla dziecka? Podpowiadamy!

Dlaczego dziecko powinno mieć odpowiednie buty trekkingowe?

Jeśli planujemy wyjazd w góry z dzieckiem, buty trekkingowe będą w tej sytuacji niezbędne. Po pierwsze, zapewnią stopom dziecka bezpieczeństwo i ochronę przed urazami. Po drugie, aby pociecha była chętna na kolejne wyjazdy, musimy zapewnić jej wygodę. Niewygodne lub obcierające buty sprawią, że na samą myśl o górach, dziecko będzie się buntować. Po trzecie, tego typu obuwie maluch może wykorzystać również w zimie, np. podczas wyjazdu za miasto. Warto sprawdzić ofertę popularnej marki Salomon (buty junior).

Jak wybrać dziecięce buty trekkingowe

Odpowiednie do sezonu

Aby buty górskie mogły dobrze spełniać swoją funkcję, powinny być dobrane do sezonu, w którym najprawdopodobniej udamy się na wycieczkę. Jeśli najczęściej chodzimy po górach wiosną, latem i wczesną jesienią, odpowiednie będą buty trzysezonowe. Powinny być dość lekkie, jednak usztywnione i stosunkowo przewiewne. Natomiast, jeśli w góry chodzimy także zimą, warto zainwestować w zimowe buty górskie, które w przeciwieństwie do modeli trzysezonowych, są ocieplane, bardziej usztywnione i z mocniej widocznym bieżnikiem. Doskonale sprawdzą się Salomon buty dziecięce XA PRO 3D Winter TS CSWP K Mallard.

Dobrze trzymające stopę i stabilne

Buty trekkingowe powinny być przede wszystkim bezpieczne. Warto zadbać o to, aby w odpowiedni sposób trzymały stopę dziecka, co zapobiegnie ewentualnym urazom. Aby maluchowi szło się komfortowo i wygodnie, powinny być stabilne i mieć podeszwę odpowiedniej grubości. Najbezpieczniejsze modele to buty z nieco wyższą cholewką, które sprawdzą się szczególnie zimą.

W odpowiednim rozmiarze

Jedna z najbardziej istotnych kwestii to wybór odpowiedniego rozmiaru. Zbyt małe buty będą ściskać stopę dziecka, co spowoduje ból i dyskomfort. Natomiast zbyt duży rozmiar butów sprawi, że staną się mniej bezpieczne i nie będą odpowiednio chronić przed urazami. Podczas wyboru konkretnego rozmiaru warto zdać się na pomoc specjalisty, także w sklepie internetowym (np. sklep internetowy Salomon), w którym możemy zapytać również o dokładną długość wkładek w interesujących nas butach.