Łóżeczko dla dziecka – z baldachimem czy bez?

W polskich domach, w pokojach dziecięcych, coraz częściej pojawia się pewien element. Jest to baldachim do łóżeczka, który z reguły bardzo ładnie komponuje się z wystrojem pokoiku. Czy można się bez niego obejść? A może to jednak niezbędny element? Prezentujemy wady i zalety takiego rozwiązania, szukając odpowiedzi na pytanie, czy łóżeczko powinno być w niego zaopatrzone, czy też nie. 

Baldachim dziecięcy – wady

Najczęstszy argument przeciwników baldachimu dziecięcego to opinia, że jest to całkowicie zbyteczny element, który dodatkowo utrudnia opiekę nad dzieckiem. Ma przeszkadzać w wyjmowaniu maluszka i wkładaniu go do łóżeczka. Dodatkowym problemem jest konieczność wychylania się rodzica, gdy chce podać dziecku pokarm. Poza kwestiami praktycznymi przeciwnicy zwracają uwagę, że baldachim do łóżeczka jest wykonany z materiału, który z łatwością przyciąga kurz, dlatego nie będzie dobry dla małej pociechy, która jest uczulona na różnego rodzaju pyłki i roztocza. Dodatkowo w najcieplejsze dni maluchowi może być pod nim po prostu duszno.

Najcięższą artylerią przeciwników baldachimu jest jednak twierdzenie o potencjalnym zagrożeniu życia i zdrowia, które niesie ze sobą montaż takiego rozwiązania. W opinii wrogów tego pomysłu ruchliwe dziecko może zniszczyć konstrukcję lub zerwać materiał, a wtedy baldachim spadnie, przykryje główkę dziecka i utrudni albo nawet całkowicie uniemożliwi oddychanie. To kwestia, na którą często zwraca się szczególną uwagę. Była ona również podnoszona wtedy, gdy na rynku pojawiły się ochraniacze na szczebelki do łóżeczka

Baldachim do łóżeczka – zalety

Zwolennicy montowania takiego gadżetu nad łóżeczkiem także mają mocne argumenty. Przede wszystkim baldachim jest bardzo ładnym elementem dekoracyjnym, który sprawia, że dziecięcy pokoik staje się zdecydowanie bardziej przytulny, a tym samym dziecko będzie przebywało w zdecydowanie lepszej atmosferze. Łatwo sobie wyobrazić zdjęcia z uroczych pokoików, które już tylko czekają, aż przybędzie do nich najmniejsza pociecha. Teraz za jednym ruchem możemy sprawić, że to właśnie nam będą zazdrościć tak wspaniałego rozwiązania.

Dodatkowo zwolennicy baldachimów uważają, że materiał zawieszony nad maluszkiem będzie chronił je przed kurzem, ponieważ będzie się on osadzał na baldachimie. Zadaniem rodzica jest jedynie dopilnowanie, aby baldachim dziecięcy był regularnie prany. Brak tego elementu sprawi jedynie, że kurz będzie się osadzał dookoła naszej pociechy. Co więcej, materiał pozwoli chronić maluszka przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Z kolei w kwestii potencjalnego zagrożenia życia lub zdrowia sygnalizują, że dobrze zamontowana instalacja nie może spaść na dziecko. 

Łóżeczko z ozdobami

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy łóżeczka warto jest wyposażyć w baldachim dziecięcy. Ilu rodziców, tyle opinii. Dlatego warto przeanalizować wszystkie za i przeciw, i dopiero wtedy zdecydować, czy zainwestujemy w taki ciekawy gadżet, czy zdecydujemy się na klasyczne łóżeczko bez dodatkowych ozdób.